1. Uluslararası Şanlıurfa Mozaik Çalıştayı ve Yarışması

 
20-22 Kasım 2017 Yerli ve yabancı 84 eserin katıldığı ve arasından seçilen 47 eserin finale katıldığı, 1. Uluslararası Şanlıurfa Mozaik Çalıştayı ve Yarışması 20-22 Kasım 2017 tarihlerinde yapıldı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde yapılan sanat faaliyetinde ”Semer Ustası” ve ”Yakup Manastırı” eserlerim ve  Ayten Gökmenoğlu’nun ”Harran Evleri” eseri sergilenmeye layık bulundu. Çalıştay süresince büyük ilgi gören eserlerimiz bir ay boyunca Şanlıurfa Kent Müzesi’nde sergilenmeye devam edecek.

Sergiye katılan sanatçılar…


Misafirlerimiz Küçük Umay, Osman ve Nodira Güçsav…


Misafirlerimiz Gülten Yılmaz ve Ailesi…


Misafirlerimiz ve sanatçı arkadaşım Gülistan Genç…


Sergi afişimiz…

08-13 Eylül 2017 Sığacık (Teos) Marina Mozaik Sergisi

Umosad Derneği Mozaik Sanatçıları olarak 15 katılımcı ile düzenlediğimiz Sığacık (Teos) Marina Mozaik Sergisi 08-13 Eylül 2017 tarihleri arasında açıldı. Yerel basının, Seferihisar Sığacık halkının ve misafirlerin yoğun ilgisi sergi boyunca sürdü. Özellikle doğal taşlardan yaptığımız dört eser, serginin en çok ilgi çeken mozaikleri arasında idi. Ziyaretçilerimize doğal taşların yanında değerli ve yarı değerli taşlar hakkında da bilgi aktarmış olduk. Yeni sergilerde buluşmak üzere….


5218

Açılışımızı onurlandıran KKTC Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı’nın eşi Sayın Meral Akıncı ile…


5219

Sayın KKTC Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı ile…


5220

KKTC Lefkoşa Bedesten’de sergilenen Çakıltaşı Mozaik Eserlerimizin üçü…


5312

Sergi Afişimiz


5313

Arkadaşlarımız Luiza Manisa, Gülçin Sökücü ve Fugen Atacan ile Bedesten’de…

07 Mart 2016 günü Lefkoşa Bedesen’de yaptığımız Mozaik Sergimizin açılışını KKTC Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı’nın eşi Sayın Meral Akıncı gerçekleştirdi.

Bu defa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’mizin başkenti Lefkoşa’da Bedesten gibi çok büyüleyici tarihi bir mekanda açtık sergimizi. Açılışımızı Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşi Meral Akıncı gerçekleştirdi. Mozaik çalışmalarımızı tek tek inceledi, onu tanımak ve sohbet etmek fırsatı bulduk. Ertesi gün Cumhurbaşkanlığı Resepsiyonunda yine Cumhurbaşkanımız ve kıymetli eşleri bizi Cumhurbaşkanlığı binasında bizleri ağırladı. KKTC Cumhurbaşkanı’mızla da tanışma ve sohbet etme imkanı bulduk. Sinop valimiz Sayın Yasemin Özata Çetinkaya’nın selam ve saygılarını ilettim. Son yayınlarımdan ”Sinop Rehberi” eserimi ve sergimize gelip göremediği üç eserimle birlikte tüm mozaik çalışmalarımdan oluşan albümümü hediye ettim. Sinop’u 1968 yılında bir kez gördüğünü ve yeniden görmeye fırsatı olmadığını ve yakınında Sinop’lular olduğunu söyledi. Özel kalemine arattı ama bizim orada bulunduğumuz süre içinde Sinop’lu Dilek hanımla tanışma fırsatı bulamadık. Kendisini Sinop’a davet ettim. Valimize ve Sinoplulara selam, sevgi ve saygılarını gönderdi. Birlikte resimler çektirdik. Kıbrıs sergimiz boyunca da eski arkadaşlarımızla daha fazla beraber olma fırsatı yakaladık. Yeni dostluklar biriktirdik. Sizlerle de, bundan sonraki mozaik sergilerimizde beraber olmak, bilgi ve birikimlerimizi paylaşmak dileğimiz. Sevgi ve saygılarımızla…


11

İlker Kusav, Burhanettin Kara ve Mehmet Aykanat


111

Arkadaşlarımız Sevgi Genç, Bahriye Güler, Neslihan Zapçı, Fugen Atacan, Lilia Gold ve Gülçin Sökücü ile….


1111

Arkadaşlarımız Vanessa Rivera, John Sollinger, Beatrice Serre, Irina Kuchmenko, Gülistan Genç, Sevgi Genç, Gülçin Sökücü ve Neslihan Zapçı ile….


45

Gaziantep Zeugma Müzesi önünde Mozaik Sanatçısı arkadaşlarımızla bir arada…

_DSC5358

2. Uluslararası Gaziantep Mozaik Yarışması’nda sergilenen 1. eserimiz ”Ayancık’ın Uykulu Sokakları”
2. Uluslararası Gaziantep Mozaik Yarışması’nda sergilenen 2. eserimiz ”Rumeli Hisarı” Bu eserimiz ”Gaziantep Çağdaş Mozaik Eserleri Müzesi”nde…

hisar1k

Bu yıl ikincisi yapılan Uluslararası Gaziantep Mozaik Yarışması’nda iki eserimiz finale kalarak, Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilendi…

23-25 Ekim 2016 tarihlerinde düzenlenen Gaziantep Mozaik Yarışması ve Sergisi’nde birbirinden değerli pek çok arkadaş edindik, güzel ve kalıcı anılar biriktirdik. Gaziantep Havaalanı’nda karşılandık. Otellerimize yerleştirildik. Hazırlanan programa göre hep birlikte otobüslerle Zeugma Müzesi’nde toplandık. Sunumlar yapıldı, ödüller dağıtıldı. Şirehan Otel ve Bayazhan Otel Lokantalarında ağırlandık. Sergimizi yaptık. Güzel ve renkli anılarla ve yeni etkinliklerde tekrar buluşmak üzere İstanbul’a döndük…


_DSC5358

Ailemiz sergimizde.


_DSC5390

Mozaik sanatçısı arkadaşlarım Ayşen Bala ve Gökşen Parlatan ile.


zeynel beyin çekimi7

Mozaik sanatçısı arkadaşlarım ve misafirler


Mozaik sanatçısı arkadaşlarım Luiza Manisa, rahmetli Selda Demirel, Mehmet Yılmaz ve hemşehrimiz Zeynel Zeki Özcanoğlu,

‘’Beyoğlu Mozaiği” Karma Mozaik Sergisi

15-22 Mart 2014 tarihlerinde İstanbul Galata’da bulunan Ressamlar Derneği Sanat Evi’nde karma bir mozaik sergisi düzenledik.
Dört farklı şehirden 21 mozaik sanatçısının katılımıyla oluşan karma mozaik sergimizin adını belirlerken; farklı kültürlerden birçok insanı bünyesinde barındırarak adeta bir kültür mozaiği oluşturan Beyoğlu’ndan esinlendik ve sergimizin ismini “Beyoğlu Mozaiği” koyduk.
Sergimize Ankara, Gaziantep, İzmir ve İstanbul’dan 20 mozaik sanatçısı katıldı.

g18

Turan Gökmenoğlu, İtalyan Mozaik Sanatçısı Giulio Menossi (sağda) ve Mısırlı Mozaik Sanatçısı Saad R. Mikhaiel ile.


g4

İngiliz Mozaik Sanatçısı Martin Cheek, eserimizin önünde.


g9

Turan Gökmenoğlu, Amerikalı Mozaik Sanatçısı Sonia King ile birlikte eserimizin önünde.


52

Uluslararası Mozaik Yarışması Finalisti Turan Gökmenoğlu’nun Ayancık Gazetesi’ndeki haberi


g1

Uluslararası Mozaik Yarışması Kataloğu’nun Turan Gökmenoğlu’na ayrılan bölümü


Amerika’lı Mozaik Sanatçısı Suzanne Spahi, eserimizi inceliyor.

Turan Gökmenoğlu, Arjantin’li Mozaik Sanatçısı Fernando Bekir ile eserimizin önünde.

27

Uluslararası Mozaik Yarışması Finalistleri Nizip Ticaret Odası ziyareti sonrası bir arada.

Uluslararası Gaziantep Mozaik Yarışması’nda Sinop’lu Mozaik Sanatçısı’nın Büyük Başarısı…

Turan Gökmenoğlu’un Mozaik Çalışması Gaziantep Mozaik Müzesi’nde Sergilendi

‘’ Cumhuriyetin 90. Yılında 90 Eser’’ konulu Uluslararası Mozaik Yarışması Gaziantep’te düzenlendi. Uluslararası üne sahip mozaik sanatçılarının jüri üyesi ve onur konuğu olarak katıldığı mozaik yarışmasına 400 eser ve 160 sanatçı katıldı. Bu eserler arasından seçilen doksan eser sergilenmeye layık görülürken, İtalya’dan Giulio Menossi 1., Türkiye’den Tülin Kaynak 2. ve Kanada’dan Suzanne Spahi 3. Oldu. 5 eser mansiyon, üç eser de jüri özel ödülü kazandı.
Sinoplu Mozaik Sanatçısı Turan Gökmenoğlu’nun sadece doğal ve kendi rengindeki onbin adet çakıl taşını kullanarak yaptığı ‘’Çayda Balık Tutan Adam’’ adlı mozaik çalışması, sergiye katılan mozaik sanatçıları, şehrin yöneticileri ve ziyaretçilerin büyük ilgi ve beğenisini kazandı.
Gaziantep Zeugma Müzesi Salonu’nda düzenlenen sergi açılışı ve ödül törenine Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Aykanat, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep ve Nizip Ticaret Odası yöneticiler ve çok sayıda ziyaretçi katıldı.
Seçilen 90 eser Zeugma Mozaik Müzesinden sonra Gaziantep’de yeni açılan Prime Mall alışveriş merkezinde de bir ay süre ile sergilendi.
Şehrimizi, dünyanın mozaik merkezi Gaziantep Mozaik Müzesi’nde temsil eden Turan Gökmenoğlu’nu, uluslararası düzenlenen bu yarışmadaki başarısı nedeniyle kutluyoruz.
Sinoplu Mozaik Sanatçısı Turan Gökmenoğlu’nun en büyük dileği, doğduğu şehirdeki tüm park ve değerli yapıları, Sinop ve çevresinden topladığı çakıl taşlarından yaptığı mozaiklerle süslemek. Bu konuda yerel yetkililerden iş birliği ve teklif bekliyor.
Sinop’umuzun tanıtımına büyük katkısı olan bu tür etkinliklerin artarak sürmesi dileği ile….
29 Ekim 2013

g18

.

İBB İstanbul İsmek Sergileri

2009 yılında Çakıltaşı Mozaik çalışmaları ile İsmek Kadıköy Vapur İskelesi’nde Şirketi Hayriye ve Eyüp’te Feshane sergilerine katıldı.
1.Uluslararası Karacasu Kırmızı Eller Çömlek ve Sanat Çalıştayı, Sergisi ve İmza Günü Karacasu-Aydın