Turan Gökmenoğlu’un Mozaik Çalışması Gaziantep Mozaik Müzesi’nde Sergilendi

Uluslararası Gaziantep Mozaik Yarışması’nda Sinop’lu Mozaik Sanatçısı’nın Büyük Başarısı…


Turan Gökmenoğlu’un Mozaik Çalışması Gaziantep Mozaik Müzesi’nde Sergilendi


‘’ Cumhuriyetin 90. Yılında 90 Eser’’ konulu Uluslararası Mozaik Yarışması Gaziantep’te düzenlendi. Uluslararası üne sahip mozaik sanatçılarının jüri üyesi ve onur konuğu olarak katıldığı mozaik yarışmasına 400 eser ve 160 sanatçı katıldı. Bu eserler arasından seçilen doksan eser sergilenmeye layık görülürken, İtalya’dan Giulio Menossi 1., Türkiye’den Tülin Kaynak 2. ve Kanada’dan Suzanne Spahi 3. Oldu. 5 eser mansiyon, üç eser de jüri özel ödülü kazandı.

Sinoplu Mozaik Sanatçısı Turan Gökmenoğlu’nun sadece doğal ve kendi rengindeki onbin adet çakıl taşını kullanarak yaptığı ‘’Çayda Balık Tutan Adam’’ adlı mozaik çalışması, sergiye katılan mozaik sanatçıları, şehrin yöneticileri ve ziyaretçilerin büyük ilgi ve beğenisini kazandı.

Gaziantep Zeugma Müzesi Salonu’nda düzenlenen sergi açılışı ve ödül törenine Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Aykanat, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep ve Nizip Ticaret Odası yöneticiler ve çok sayıda ziyaretçi katıldı.
Seçilen 90 eser Zeugma Mozaik Müzesinden sonra Gaziantep’de yeni açılan Prime Mall alışveriş merkezinde de bir ay süre ile sergilendi.

Şehrimizi, dünyanın mozaik merkezi Gaziantep Mozaik Müzesi’nde temsil eden Turan Gökmenoğlu’nu, uluslararası düzenlenen bu yarışmadaki başarısı nedeniyle kutluyoruz.

Sinoplu Mozaik Sanatçısı Turan Gökmenoğlu’nun en büyük dileği, doğduğu şehirdeki tüm park ve değerli yapıları, Sinop ve çevresinden topladığı çakıl taşlarından yaptığı mozaiklerle süslemek. Bu konuda yerel yetkililerden iş birliği ve teklif bekliyor.

Sinop’umuzun tanıtımına büyük katkısı olan bu tür etkinliklerin artarak sürmesi dileği ile….
29 Ekim 2013

Turan Gökmenoğlu’un Mozaik Çalışması Gaziantep Mozaik Müzesi’nde Sergilendi